Choď na obsah Choď na menu
 


Potratové tabletky nebudú

18. 5. 2009

Tabletka, ktorá vyvoláva potrat, na Slovensko nedorazí. A to napriek tomu, že ministerstvo zdravotníctva hovorí o jej využití v novom programe starostlivosti o ženy.

Šéf rezortu Richard Raši (Smer) prichystal na rokovanie vlády program, ktorý pre pasáže o potratoch ministri už niekoľkokrát odložili. Autor dokumentu gynekológ Michal Kliment tvrdí, že Raši už počíta s vyškrtnutím vecí. Vypadnúť by mali pasáže, ktoré posilňujú sexuálnu výchovu v školách, či body, ktoré by ženám uvoľnili cestu k antikoncepcii. Teda všetko, čo nevyhovuje cirkvi.

"Časť programu, ktorá rieši reprodukčné zdravie, biskupi odmietnu. A ministerstvo s tým počíta," konštatoval Kliment.

Slovenky s nízkym príjmom tak môžu zabudnúť na to, že im štát prispeje na antikoncepciu. Práve s príspevkom štátu pôvodne Raši počítal. Rovnako sa mal na Slovensku začať predávať liek, ktorý preruší tehotenstvo. Ide napríklad o tabletku RU 486, ktorá je bežne dostupná v Amerike.

Ministerstvo zdravotníctva nekomentovalo, čo všetko chce presadiť. Vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru tvrdí, že o zmenách budú ešte s cirkvou rokovať. "Musí sa to napísať citlivo," priznal.

Dať lekárom možnosť robiť potraty aj pomocou tabletky je podľa Klimenta potrebné preto, lebo je to šetrnejší spôsob ako chirurgický zákrok. Názory gynekológov na ňu sa však rôznia. Podľa gynekológa Jaroslava Hinšta sa vyskytol prípad, keď pacientka podstúpila taký zákrok vo Viedni a neskôr ju museli ešte vyčistiť, lebo potrat bol nekompletný.

Deti sa nebudú učiť o sexe

Rašiho plán stále hovorí aj o spornej sexuálnej výchove, ktorú odmieta do škôl zaviesť minister za SNS Ján Mikolaj. Lepšia informovanosť v detskom veku podľa odborníkov pomôže znížiť počet potratov a výskyt sexuálne prenosných chorôb. "Výchova k reprodukčnému zdraviu a právam by mala byť poskytovaná všetkým deťom," píše sa v materiáli.

Mikolaj poznamenal, že aj táto časť z programu asi vypadne. "Nevidíme dôvod nič meniť. Súčasná výchova k rodine postačuje," poznamenal Mikolaj. Podľa neho stačí, ak sa žiaci učia o pohlavnom živote na predmetoch, ako je biológia. Mikolaj si myslí, že spolužitie muža a ženy dostatočne učitelia vysvetlia na hodinách etiky, kňazi zase na náboženstve.

Zlepší sa vybavenie pôrodníc

Šancu uspieť má v programe zrejme len časť venovaná starostlivosti o tehotnú ženu a dieťa, ako napríklad lepšie vybavenie pôrodníc, zníženie úmrtnosti pri pôrode či liečba ešte nenarodeného dieťaťa. Schválená zrejme bude aj širšia prevencia proti rakovine vrátane psychologickej starostlivosti o pacientky s nádormi. Zlepšiť by s mali aj podmienky na dojčenie detí na pracoviskách pre matky po materskej dovolenke.

Otázny je postoj k využívaniu umelého oplodnenia, ktoré by mohlo pomôcť pri riešení demografickej krízy. Lebo kým v EÚ sa každé desiate dieťa narodilo vďaka asistovanej reprodukcii, v Čechách každé štrnáste, tak na Slovensku len každé sedemdesiate siedme.

"Na Slovensku existuje asi desať percent párov so zdravotnými problémami. Ak by sa riešili, prinajmenšom by zmiernili súčasné demografické problémy," uvádza ministerstvo v programe. Spoločnosť podľa Rašiho chápe asistovanú reprodukciu ako luxus, nie ako šetrenie prostriedkov.

Upravený program, ktorý vláda vlani zamietla, predložil Raši do pripomienkového konania. Niektoré zmeny chce zaviesť do konca roka 2009, iné v roku 2010.

To podstatné biskupi odmietli, tvrdí odborník

Podľa prezidenta Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Michala Klimenta, ktorý je spoluautorom programu reprodukčného zdravia, hrá ministerstvo zdravotníctva s novým návrhom iba divadlo.

Aký je rozdiel medzi materiálom, ktorý vlani ministerstvo stiahlo a týmto programom?
Program sa zásadne zmenil. Je premenovaný na program starostlivosti o ženy, bezpečné materstvo a reprodukčné zdravie. Je rozdelený na dve časti - v prvej je podpora pôrodnosti, starostlivosť o tehotnú ženu a podobne. V druhej je práve výchova k zodpovednému sexuálnemu správaniu, prevencia neželaného tehotenstva a šírenia sexuálne prenosných chorôb. Ministerstvo už vopred počíta s tým, že druhú časť Konferencia biskupov Slovenska odmietne.

Prečo?
Je to podivná snaha nájsť konsenzus s inštitúciou, ktorá má nebezpečné postoje k viacerým oblastiam života. Obávame sa kriminalizácie interrupcií. Hrozí, že sa tu nebude robiť prevencia, zanedbá sa vzdelávanie. Proti tomu protestuje aj Svetová zdravotnícka organizácia.

Aký má potom význam predkladať taký materiál? Veď je to divadlo.
Pomenovali ste to úplne výstižne.

 

 

Zdroj: Pravda.sk

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.