Choď na obsah Choď na menu
 


Sudca nariadil odstránenie krížov zo školy

24. 11. 2008

24.11.2008 MADRID - Španielsky sudca prvýkrát v histórii nariadil tamojšej škole, aby vo všetkých svojich triedach zvesila zo stien kríže. V nedeľu o tom informovali miestne noviny.

Sudca v severnom meste Valladolid tak vyhovel sťažnosti rodiča a miestnej sekulárnej organizácie, podľa ktorej španielska ústava garantuje "slobodu náboženského vyznania" a zabezpečuje "sekulárny a neutrálny" charakter španielskeho štátu.
reklama
Alejandro Valentin prikázal riaditeľovi školy Maciasovi Picaveaovi, aby "odstránil náboženské symboly z tried a verejných priestranstiev".

Prítomnosť náboženských symbolov v týchto miestach môže podľa rozhodnutia súdu "propagovať myšlienku, že štát je bližšie" k rímskokatolicizmu ako k ostatným vieram. Ide o prvý prípad, kedy súd v Španielsku vydal podobné rozhodnutie. Napriek zmenám ústavy z roku 1978, na základe ktorých majú úrady povinnosť zabezpečiť odluku cirkvi od štátu, zostávajú katolícke symboly bežnou súčasťou tamojších škôl.

Rozhodnutie súdu prichádza 30 rokov po ukončení diktatúry generála Francisca Franca, ktorý urobil z rímskokatolicizmu štátne náboženstvo.

Zdroj: SITA

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.