Choď na obsah Choď na menu
 


Vyhlásenie Spoločnosti Prometheus

20. 8. 2009

Vyhlásenie Spoločnosti Prometheus

k vystúpeniu biskupa Rudolfa Baláža počas zádušnej omše za obete banského nešťastia v Handlovej.

 

Spoločnosť Prometheus s prekvapením a rozhorčením prijala niektoré pasáže z vystúpenia biskupa Banskobystrickej diecézy Rudolfa Baláža počas zádušnej omše za obete banského nešťastia, ktorú celebroval v kostole svätej Kataríny v Handlovej 16. augusta 2009.

Rudolf Baláž sa oboril na prítomných, ale aj na obyvateľov Kremnice a Handlovej, lebo vraj žili desaťročia v socialistickom štýle, bez boha a proti bohu pričom všetkých zároveň neomalene vyzval aby sa obrátili. Vďaka tomu, že túto udalosť vysielali i média, vrátane verejnoprávnej televízie a rozhlasu, oboril sa tak priamo aj na všetkých obyvateľov Slovenska.

Biskup Rudolf Baláž, ako významný cirkevný predstaviteľ a funkcionár v hierarchii rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku, využil príležitosť a predniesol ideologický prejav a protiateistickú prednášku na obrade, ktorý má celkom iné ciele a zmysel nielen z pohľadu náboženského a kresťanského, ale aj spoločenského.

Tento prejav bol prejavom nekultúry, netolerancie a križiackej bojovnosti na mieste a v čase, kde smútili desiatky pozostalých a spoločne s nimi príbuzní, priatelia, susedia i kolegovia a s nimi mnohí občania Slovenska pri rozhlasových a televíznych prijímačoch.

Spoločnosť Prometheus odsudzuje takéto zneužívanie nešťastia a zároveň vyjadruje úprimnú a hlbokú sústrasť i pochopenie nešťastia, ktoré postihlo rodiny baníkov. Toto pochopenie nezávisí od viery a náboženského presvedčenia, ale je prejavom ľudskej morálky a solidarity, ktorú týmto Spoločnosť Prometheus vyjadruje všetkým smútiacim rodinám a príbuzným, práve dnes, v deň verejnej rozlúčky s obeťami tragédie.

Predsedníctvo Spoločnosti PROMETHEUS

Za predsedníctvo SP poverený JUDr. Stanislav Kizek
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Biskup Baláž

(Monika, 9. 12. 2009 0:36)

Dobrý den.
Nedá mi nezareagovť na tento článok.
Osobne som počula celý príhovor biskupa Baláža na spomínanej bohoslužbe.
Je veľmi ťažké pri takejto príležitosti nájsť slová útechy a povzbudenia pre ľudí ktorý stratou blízkeho človeka ztrácajú možno i zmysel svojho vlastného života.
Biskub Baláž vo svojom veľmi energickom príhovore nikomu z prítomných nenatieral med okolo úst ale veľmi reálne vykreslil danú situáciu.
Tento príhovor mal v sebe veľkú silu a bolo v ňom veľa empatie pretože sám zažil stratu rodiča v detskom veku.
Snažil sa o povzbudenie a k čomu má katolícky kňaz vyzvať?Smeruje ranených ľudí k viere v boha.
K čomu inému ich má nasmerovať?
Máte lepší nápad kam sa obrátit keď ste na dne?
Myslíte si ,že je lepšia vinná cesta než cesta viery?
Pán biskup je človek ktorý si neberie servítky a je to dobre podľa mňa pretože "asertivných" rečí máme dosť zo strany napríklad politikov .
Máte pravdu v tom,že pochopenie nezavisí od náboženského presvedčenia atd. ...
Práve preto je veľmi smutné,že sa nikto z ľudí zodpovedných za túto "zbytočnú"tragédiu nedostavil na spomínanú bohoslužbu.
Oni tam ani nemohli prísť pretože veľmi dobre vedeli čo zapríčinili svojim postojom k informáciám o stave v bani keď k tragédii došlo.
Pohľad do očí vdovám,deťom,matkám ...všetkým ktorý oplakávali svojich drahých by bol pre nich neznesiteľný. Tu by som niekde začala uvažovať nad tým aký režim nám postoj zodpovedných ľudí pripomína.Niečo podobné sa stalo i v Černobile a dopad má a bude mať táto tragédia ešte na niekoľo generácií.
Klasický príklad socialistického prístupu v demokratckej spoločnosti kde biznis má prednosť pred ľudským životom....
Dodržiavanie bezpečnostných opatrení sa stáva v očiach postkomunistických majiteľov súkromných podnikov iba fraškou ktorá stála nevinných ľudí život.
Idú vianoce a týto ľudia nebudú na štedrý deň pri svojich rodinách pretože sú "zbytočne"mrtvý.
Preto si myslím, že nech otec bikup Baláž svojim príhovorom zanechal vo Vás akékoľvek pohoršenie Vás, možno dodal silu iným ktorý to potrebovali .
Prajem Vám pokojné vianočné sviatky....