Choď na obsah Choď na menu
 


MOC A NÁBOŽENSTVO

4. 2. 2008

 

MOC A NÁBOŽENSTVO
Autor: M. Ambrus-A. Rehák, Spoločnosť Prometheus 2002
Vydanie: 1. Náklad: --
Počet strán: 116 str. Formát: 14,5 x 20,5 cm
Jazyk: slovenský ISBN: 80-89044-45-X
Väzba: brožovaná, lesklá Stav:
Cena:  
zatvoriť okno

Popis: Kniha opisuje v prvej časti mozaiku budovania moci náboženstva (najmä kresťanstva ) v svetovom meradle, pravda zohľadňujúc pri tom náš geografický región. Druhá časť opisuje budovanie moci katolicizmu u nás po novembri 1989 a konfrontuje tento vývoj s modernými požiadavkami základných ľudských práv.
Vznik kresťanstva a boj cirkvi o moc v histórii i v súčasnosti. Budeme zase cirkevná republika? O moci a postavení katolíckej cirkvi na Slovensku v súčasnosti. Hrozí nám skutočne teokracia?


ÚRYVOK:

...V tejto komparatívnej práci sme na viacerých miestach opakovane zdôraznili, že sa v žiadnom prípade nechceme dotknúť viery ľudí a veríme, že sme to aj dodržali. Našim cieľom však bolo otvorene poukázať na jej zneužívanie cirkevnými a svetskými organizáciami vo vyše dvojtisícročnej histórii ich vzájomného boja o moc. Odhalenie nejednej súvislosti mohlo azda pôsobiť šokujúco, ale len pre toho, kto nemal doteraz príležitosť dostať sa v širšom a hlbšom zábere k rôznym historickým prameňom, rovnako ako v minulosti a žiaľ aj prítomnosti utajovaným cirkevnou hierarchiou, tak aj v nedávnej minulosti propagátormi ateizmu. Na samý záver dovoľte odcitovať ešte, bez ďalšieho komentára, zaujímavú myšlienku o nesmrteľnosti od svetoznámeho vedca - psychoanalitika Karla Junga: Ale ak napríklad vyhlásenie, že kristus vstal z mŕtvych, sa má pochopiť nie doslova, ale symbolicky, potom je schopné rôznych výkladov, ktoré nie sú v rozpore s poznaním a neoslabujú význam tohto vyhlásenia. Námietka, že chápať ho symbolicky znamená koniec kresťanskej nádeje na nesmrteľnosť je neplatná, pretože dlho pred príchodom kresťanstva ľudstvo verilo v život po smrti, a preto nemalo žiadnu potrebu veľkonočnej udalosti ako záruky na nesmrteľnosť. Nie je na čase, aby sa kresťanská mytológia, namiesto toho, aby bola odstránená, raz navždy chápala symbolicky?...
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.