Choď na obsah Choď na menu
 


RECIDÍVY KLERIKALIZMU - Slovenská republika a Vatikánske zmluvy

6. 2. 2008
RECIDÍVY KLERIKALIZMU - Slovenská republika a Vatikánske zmluvy
Autor: Ondrej Dányi - Marián Baťala, Vydal autor 2006
Vydanie: 1. Náklad: --
Počet strán: 152 str. Formát: 15 x 21 cm
Jazyk: slovenský ISBN: 80-969542-3-7
Väzba: tvrdá, fól. karton, viaz. Stav:
Cena:  
zatvoriť okno

Popis: V prvej kapitole sa autori zaoberajú stručným vývojom a podstatou klerikalizmu, druhá kapitola rozoberá súčasne pôsobenie katolíckeho klerikalizmu. V kapitolách III až V - na dvadsiatich šiestich stranách - je najskôr exkurz do predvojnového a vojnového obdobia, a za nimi nasledujú obdobia po rokoch 1945 a 1949. Šiesta kapitola je venovaná recidívam klerikalizmu na Slovensku po roku 1990. V siedmej kapitole autori píšu o demokratických princípoch vzťahu právneho štátu k náboženstvu a cirkvám a upozorňujú, že nemožno v každom náboženskom prejave ihneď vidieť klerikalizmus.

Kniha obsahuje rozsiahly zoznam použitej literatúry od dokumentov katolíckej cirkvi cez dokumenty schválené parlamentom, či jednotlivými ministerstvami SR, až po dobovú tlač.

V prílohách nájdete fotokópiu zmluvy medzi Biskupstvom Spišské Podhradie a rádiom Lumen o účelovej dotácii, ale aj výber klamlivých tvrdení kardinála Korca v jeho kázni o hanlivom vystúpení poslanca proti cirkvi v parlamente, následne konfrontovaných skutočným obsahom vystúpenia poslanca Kondróta v NR SR. Je tu publikovaná aj zaujímavá a určite málo známa organizačná schéma Konferencie biskupov Slovenska.

Recidívy klerikalizmu je čítava kniha, napísaná racionálne a faktograficky bez snahy očierňovať cirkev. Odporúčame ju všetkým, ktorých daná problematika zaujíma, veriacim i ľuďom bez náboženského vyznania.


Z OBALU:

Na Slovensku nie je potrebné klerikalizmus a jeho vývoj pozorovať dlhé roky, ako napríklad pri pôsobení účinkov lieku, aby sme zistili jeho škodlivosť, pretože už pred niekoľkými desaťročiami bol v praxi odskúšaný a diagnostikovanie jeho recidívy, najmä po roku 1993, nie je vôbec ťažké, ale je veľmi presné a konkrétne.

Svätá stolica si vytipovala a vybrala zo štátov bývalého tzv. "Východného bloku" pre svoj experiment Slovenskú republiku, vzhľadom na jej dlhodobé kresťanské tradície a nábožnosť slovenského národa, aby odskúšala čo si môže dovoliť a pokiaľ až môže zájsť pri presadzovaní svojich politických záujmov.


VÝBER Z ÚVODU:

Kniha RECIDÍVY KLERIKALIZMU bola vydaná v novembri 1989 vo vydavateľstve Slovenskej akadémie vied, ale hneď po novembrových udalostiach roku 1989 ju noví mocní dali zošrotovať a zachovalo sa z nej iba niekoľko desiatok kusov, ktoré sa nachádzajú v knižniciach súkromných osôb. Pôvodná verzia knihy bola ...

... Na Slovensku sa od roku 1990 o klerikalizme hovorí len veľmi zriedkavo. Klerikalizmus sa vydáva za „úprimnú snahu obrodiť“ slovenskú spoločnosť. Zahmlieva sa jeho podstata a škodlivosť v našej histórii a jeho stúpenci hovoria o ňom ako o výmysle ateistov a nástroji boja proti cirkvi a náboženstvu. Skutočnosť je však iná. Kniha, ktorú máte práve v rukách, poukazuje na to, že politický klerikalizmus na Slovensku bol oživený a jeho reprezentanti a nositelia ho aktívne uvádzajú do života našej spoločnosti.

Autori vyjadrujú presvedčenie, že kniha RECIDÍVY KLERIKALIZMU zaujme nielen tých, ktorí sa danou problematikou zaoberajú hlbšie, ale aj bežného čitateľa, občana tohto štátu, ktorý na vlastných skúsenostiach vo svojom živote pociťuje nadvládu inej ideológie ako tu bola do roku 1989, pociťuje ideológiu klerikalizmu, ktorej ambíciou je presadiť sa v celej slovenskej spoločnosti. Konečným cieľom je vytvorenie katolíckeho štátu, „farskej republiky“, teda štátu v službách cirkvi. Pretože Slovenská republika je podľa svojej ústavy zvrchovaný, demokratický a právny štát, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo, je nutné takýmto snahám zabrániť a nedovoliť, aby sa občianska spoločnosť zmenila na spoločnosť, ktorá je riadená a závislá na ideológii katolíckeho klerikalizmu.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.