Choď na obsah Choď na menu
 


MOŽNO ÁNO, MOŽNO NIE - Návod pre mladých skeptikov

2. 2. 2008
MOŽNO ÁNO, MOŽNO NIE - Návod pre mladých skeptikov                                 
Autor: Dan Barker, Rastislav Škoda / Spoločnosť Prometheus 1997, edícia K teórii a praxi humanistickej výchovy
Vydanie:   Náklad:  
Počet strán: 80 str. Formát: 16 x 23,5 cm
Jazyk: slovenský ISBN: 80-900407-4-8
Väzba: brožovaná, lesklá Stav:
Cena:  
zatvoriť okno

Popis: Návod na zdravú pochybovačnosť u detí. Zvedavé dievčatko hľadá rozumné vysvetlenia pre príbehy, ktoré sa zdajú mať "nadprirodzený" základ.

•••

ÚRYVOK:

Prebal:

Kniha je úvod do zdravého skepticizmu pre deti. Desaťročná hrdinka knihy Andrejka sa neustále vypytuje. Je presvedčená, že neobyčajné príbehy treba najprv dokázať, kým im uveríme. Kniha začína historkou o strašidlách. keď Andrejkini priatelia tvrdia, že duchovia buchotali riadom v kuchyni, rozhodne sa skúmať podstatu veci. Dobrodružstvo, ktoré z toho vznikne, dokazuje, aké dôležité sú zvedavosť a bystrý rozum pri riešení veľkých a malých problémov života.

Kniha vysvetľuje základy kritického myslenia: "Skúmaj podstatu veci!" "Opakuj ten pokus!" "Pokús sa dokázať, že je to pravda!" "Hľadaj rozumné vysvetlenie!" Tieto pravidlá sa vysvetľujú jednoduchými príkladmi.

Kniha poskytuje ľuďom istotu, že sú aj sami schopní posúdiť, či niekomu treba veriť alebo nie, či majú dosť informácií, aby si mohli vybrať alternatívu. "Môžeš to urobiť svojím vlastným spôsobom" píše Barker. "Ak si skeptik, budeš už vedieť, ako môžeš myslieť sám".Upozornenie pre rodičov

Táto knižka je pravdepodobne najdôležitejšia kniha pre Vaše deti. V dnešnom svete, zaplavenom médiami a správami, nie je možné mať prehľad - a iste nie kontrolu - o tom, akým informáciám, tvrdeniam a pokušeniam sú vystavení mladí ľudia. Najlepšie je vyzbrojiť ich proti tomu tým, že sa naučia kriticky myslieť. Deti sa musia veľmi skoro naučiť rozvíjať svoj vlastný rozum. Len tak v nich môžu rásť základy sebavedomia a sebaistoty súčasne s ich vekom. Keď deti smú byť zvedavé, keď sa učia dávať otázky a keď sa v nich vzbudzuje snaha, aby samé od seba skúmali podstatu veci, budú sa môcť všestranne rozvíjať vo všetkých životných oblastiach.
Táto kniha chce práve to. Pri sledovaní Andrejkinej historky sa mladí čitatelia naučia, ako sa rieši hádanka. Tak, že sa miesto prijatia nerozumných vysvetlení alebo povier kladú otázky, robia pokusy a rozmýšľa sa kriticky. Kniha jednoduchým jazykom opisuje deťom spôsob vedeckého myslenia, aby mu porozumeli a s potešením zo skeptického myslenia ho používali v každodennom živote.Ak niekto tvrdí, že silou svojho ducha nechal niečo vznášať sa vo vzduchu, požiadaj ho, aby to opakoval.

Ak niekto tvrdí, že mágiou alebo modlitbou vyliečil chorobu, popros ho, aby to urobil ešte raz.

Ak je niečo pravda, dá sa to ľubovoľne opakovať.
...
Vedecké pravidlo, ktoré musíš vždy zachovávať: BUĎ ČESTNÝ.

Možno máš dojem, že si videl pred oknom svojej spálne preletieť lietajúci tanier. Možno si všetkým kamarátom na druhý deň rozprával, že si videl bytosti z vesmíru - mimozemšťanov.

Čo urobíš, ak neskôr zistíš, že to niekto vyhodil do vzduchu lietajúci tanier, s ktorým sa hrávame na pláži? Povieš kamarátom pravdu? Pripustíš, že si sa mýlil? Každý sa môže pomýliť, ale dobrý vedec sa k chybe vždy prizná.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.